درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
محمد نصیری
امتیاز: 606090
رتبه:1
376
1813
834
11195
محمد نصیری ، بنیانگذار TOSINSO ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و کشف جرائم رایانه ای ، هکر کلاه سفید ، تخصص در حوزه امنیت سیستم عامل و تست های نفوذسنجی ، لینوکس ، مجازی سازی ، سرویس های کاربردی سرور و ... سابقه همکاری در بیش از 40 سازمان دولتی ، خصوصی و نظامی در حوزه پروژه ، مشاوره و آموزش ، بیش از 10 هزار ساعت سابقه آموزشی در طی 12 سال فعالیت حرفه ای ... پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

چگونه سلامت و صحت فایل Backup ای که از SQL داریم را تست کنیم ؟

تاریخ 27 ماه قبل
نظرات 5
بازدیدها 617
طبیعتا شما به عنوان یک ITPRO در سازمان یا شرکت خودتان از پایگاه داده های مختلف اعم از SQL سرور مایکروسافت استفاده می کنید و مرتب از آنها Backup می گیرید و نگهداری می کنید ، اما آیا به این مورد فکر کرده اید که اگر Backup ای که می گیرید با مشکل و خراب شدن مواجه شود چه اتفاقی برای شما می افتد ؟ یعنی موقع بازگردانی بعد از بروز حادثه تازه متوجه می شوید که Backup ای که این مدت گرفته شده بود خراب است و قابل بازگردانی نیست ، در چنین مواقعی ما در ابتدا دعا می کنیم که چنین چیزی اتفاق نیوفتد در غیر اینصورت ترکیبی از خاک رس به همراه آب معدنی را به عنوان ابزار شستشوی سر به شما پیشنهاد می کنیم. اما راهکار چیست ؟ در واقع دستوری در SQL سرور به نام RESTORE VERIFYONLY وجود دارد که صرفا کارش بررسی سلامت و صحبت Backup ها است و مطمئن می شود که کل فایل Backup ای که گرفته شده است قابل خواندن و بدون مشکل است. خوبی این دستور این است که به هیچ عنوان نیازی به بازگردانی کامل فایل یا Restore کردن آن نیست اما کل فایل خوانده شده و مطمئن می شود که SQL سرور هم می تواند فایل مورد نظر را بخواند که در صورت نیاز به بازگردانی مشکلی وجود نداشته باشد.

توضیحات دستور RESTORE VERIFYONLY


دستور RESTORE VERIFYONLY بهترین دستوری است که ما می توانیم برای بررسی سلامت هر فایل Backup ای که گرفته شده است بکار ببریم ، البته هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد ، طبیعتا وقتی شما از این دستور بعد از Backup گیری استفاده می کنید کمی بار کاری پردازنده و مدت زمان Backup گیری و تست آن زمان خواهد برد تا کامل همه موارد بررسی شوند اما واقعا ممکن است این زمان بعدها ناجی شغل شما باشد. شما از دو روش دستوری و با استفاده از کنسول مدیریتی SSMS می توانید RESTORE VERIFYONLY را انجام بدهید که به شکل زیر می باشند.

تست کردن فایل Backup روی دیسک


دستور زیر فایل Backup ای که بر روی دیسک وجود دارد را می خواند و به شما اطلاع می دهد که آیا این فایل قابل باز گردانی و معتبر است یا خیر ، اگر گزارش دستور خطا داشت و ناشی از خرابی فایل مورد نظر بود شما بایستی Backup درستی از پایگاه داده بگیرید چون قطعا Backup فعلی شما مشکل بازگردانی خواهد داشت. دقت کنید که برخی اوقات ممکن است چندین Backup در یک فایل باشد که دستور زیر فقط و فقط فایل اول را در Backup تست و گزارشگیری می کند :
RESTORE VERIFYONLY FROM DISK = C:\ITPRO-IR.BAK
GO

تست کردن یک فایل Backup روی دیسک برای یک فایل Backup خاص


همانطور که در پاراگراف قبل گفتیم ممکن است داخل یک فایل Backup چنین فایل دیگر وجود داشته باشد ، برای اینکه بتوانیم مشخص کنیم کدام فایل بایستی تست شود می توانیم از دستور زیر استفاده کنیم ، برای تست کردم محتوای Backup شما می توانید از دستور RESTORE HEADERONLY استفاده کنید که در این حالت شما بایستی شماره فایل را نیز عنوان کنید به دستور زیر دقت کنید که فایل دوم موجود در Backup گرفته شده را تست و بررسی سلامت می کند :
RESTORE VERIFYONLY FROM DISK = C:\ITPRO-IR.BAK WITH FILE = 2
GO


تست کردن فایل Backup از طریق محیط گرافیکی


شما در زمانیکه می خواهید یک Backup بگیرید که توسط Maintenance Plan ها و چه توسط SSMS می توانید با استفاده از Option ای که به شکل RESTORE VERIFYONLY وجود دارد و در تصاویر زیر مشخص شده است تست سلامتی Backup را بلافاصله بعد از گرفته شدن بگیرید ، خوبی این حالت این است که هر چهار حالت Backup گیری قابل اجرا است.

تست سلامتی بکاپ از SQL


بررسی سلامت بکاپ از SQLامیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. ITPRO باشید و این فرهنگ را به دوستانتان هم منتقل کنید.

نویسنده : محمد نصیری
منبع : ITPRO
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
 • --ببخشید من این قسمت رو متوجه نشدم که ممکن است داخل یک فایل بک آپ چندین فایل بک آپ دیگه هم وجود داشته باشد.
 • بله ... یعنی یک Package هست بکاپ بصورت Block ای از Backup ... در موارد خاصی اینجور بکاپ هم دیده میشه
 • با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  از این آموزش بسیار مفید خیلی مچکرم لطف کردید خیلی روان و عالی توضیح داده شده بود
  با تشکر از شما
 • با سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیزم جناب آقای مهندس محمد نصیری
  1-جناب آقای محمد نصیری آیا کوئری زیر صد در صد یک فایل bak را تست می کند و اگر کوچکترین مشکلی داشته باشد آیا ما را مطلع می سازد یعنی به این کوئری می شود اطمینان کرد چون برای تست بکاپ هست و خیلی هم حساس هست برای همین گفتم این سئوال را از شما بپرسم؟
  2-و یک سئوال دیگر هم داشتم و آن این هست که آیا با کوئری زیر بکاپ های diff را هم تست می کند یا فقط برای بکاپ های فول هست و آیا بکاپ های Trn یعنی backup log را هم تست می کند؟
  RESTORE VERIFYONLY FROM DISK = C:\ITPRO-IR.BAK
  
 • لطفا از طریق گزیره سئوال بپرسید در جزیره پایگاه داده سئوالتون رو مطرح کنید ممنون میشم

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید