آموزش :: آموزش راه اندازی Failover Clustering برای MSSQL Server 2012 - قسمت اول
درخواست های ارتباط
جستجو
  لیست دوستان من
  صندوق پیام
  همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
  صندوق پیام
  رویدادها
  همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
  همه رویدادهای من
  تخفیف های وب سایت
  همه تخفیف ها

  عضویت در

  کانال تلگرام

  توسینسو

  اطلاعات مطلب
   مدرس/نویسنده
   محمد نصیری
   امتیاز: 588684
   رتبه:1
   371
   1706
   809
   10865
   محمد نصیری ، بنیانگذار TOSINSO ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و کشف جرائم رایانه ای ، هکر کلاه سفید ، تخصص در حوزه امنیت سیستم عامل و تست های نفوذسنجی ، لینوکس ، مجازی سازی ، سرویس های کاربردی سرور و ... سابقه همکاری در بیش از 40 سازمان دولتی ، خصوصی و نظامی در حوزه پروژه ، مشاوره و آموزش ، بیش از 10 هزار ساعت سابقه آموزشی در طی 12 سال فعالیت حرفه ای ... پروفایل کاربر

   ویدیوهای پیشنهادی

   آموزش راه اندازی Failover Clustering برای MSSQL Server 2012 - قسمت اول

   تاریخ 50 ماه قبل
   نظرات 14
   بازدیدها 3429
   قبلا در خصوص اینکه سرویس Failover Clustering چیست و چگونه کار می کند در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران صحبت کردیم و شما تفاوت های این سرویس با سرویس NLB را کاملا درک کردید. بعد از آن با توجه به اینکه برای راه اندازی سرویس Failover Clustering در ویندوز سرور 2012 نیاز به داشتن یک Shared Storage داشتیم با استفاده از نرم افزار شبیه سازی SAN storage ای به نام Starwind به شما یاد دادیم که چگونه یک SAN Storage مجازی ایجاد کنید. در حقیقت مثل متاسفانه اکثر مدرسین و وب سایت های دنیا می خواستم فقط کنسول راه اندازی Clustering را به شما معرفی کنم اما با توجه به اینکه هیچگاه مقاله و مطلب کامل و جامعی در خصوص راه اندازی یک سرویس بصورت Clustering بصورت فارسی ایجاد نشده است تصمیم گرفتم سناریویی کامل از نصب و راه اندازی سرویس MSSQL 2012 در محیط Clustering را بصورت کامل راه اندازی کنم تا دیگران به عینه بتوانند این زیرساختار را درک کنند.

   شرح سناریوی راه اندازی کلاسترینگ MSSQL Server 2012   راه اندازی کلاسترینگ برای SQL سرور


   همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید برای پیاده سازی این سناریو ما دو عدد سرور به نامهای ITPRO-Cluster1 و ITPRO-Cluster2 داریم که با یک سویچ به همدیگر متصل شده اند و از طرفی برای فضای Shared Storage نیز یک SAN Storage در نظر گرفته ایم که آدرس IP آن 192.168.1.1 می باشد. با توجه به اینکه در سناریوهای کلاسترینگ ما نیاز به داشتن Domain Controller داریم و واقعا سیستم من کشش چهار عدد ویندوز سرور مجازی را نداشت من از همان سروری که به عنوان Storage در تصویر می بینید به عنوان Domain Controller نیز استفاده کرده ام. علاوه بر اینکه شما سرورها را با استفاده از سویچ به همدیگر متصل کرده باشید نیاز به یک کابل جداگانه دارید که سرورهای کلاستر را بصورت مستقیم به هم متصل کرده باشد که به این کابل همانطور که در تصویر می بینید Heartbeat گفته می شود ، این کابل در واقع باعث می شود سرورها بصورت متناوب همدیگر را Ping کنند و از در دسترس بودن همدیگر مطمئن شوند. البته دقت کنید با توجه به اینکه ما در محیط VMware Workstation این سناریو را شبیه سازی می کنیم کافیست برای دو سرور دو عدد کارت شبکه با آدرس هایی که در تصویر مشاهده می کنید ایجاد کنید و Mode کارت شبکه همه آنها را در حالت Host Only قرار دهید. تصویر زیر نمایانگر کلیات سناریوی ما در VMware Workstation است . همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید تمامی ساختار کلاسترینگ ما در قالب یک آدرس IP به شکل 192.168.1.4 در شبکه دیده خواهد شد.

   آماده سازی Cluster Node ها


   ما در این سناریو از سه عدد ویندوز سرور 2012 نسخه Datacenter استفاده کرده ایم که دو عدد از آنها به عنوان Cluster Node و یک عدد از آنها به عنوان Domain Controller و SAN Storage در سناریو فعال هستند. البته شما می توانید تعداد Node ها را در ادامه اضافه کنید اما فعلا همین 2 عدد Node کفایت می کند ، توجه کنید که شما می توانید عین همین سناریو را در محیط واقعی کار و سخت افزارهای واقعی نیز انجام دهید. به این مورد توجه کنید که حتما ویندوز سرور 2012 شما باید یا نسخه Enterprise یا Datacenter باشد تا بتوانید به درستی Clustering را راه اندازی کنید و از طرفی حتما حداقل 12 گیگابایت فضای خالی در دیسک های این سرورها باید وجود داشته باشد ، طبیعی است که این فضا هم برای نصب ویندوز سرور 2012 و هم برای نصب کردن MSSQL Server 2012 در کنار هم مورد استفاده قرار می گیرد. نکته کلیدی در این است که حتما باید هر دو عدد Cluster Node های شما به Domain عضو شده باشند و حداقل دو عدد کارت شبکه داشته باشند ، البته شما می توانید با یک عدد کارت شبکه نیز کلاسترینگ را راه اندازی کنید اما اینکار پیشنهاد نمی شود و ماهیت Clustering را زیر سئوال می برد. در خصوص تنظیمات کارت شبکه می توانید بر طبق شکل عمل کنید آدرس های IP و تنظیمات DNS سرورها به شکل زیر می باشند :

   • Domain Controller و SAN Storage = آدرس IP برابر است با 192.168.1.1 و DNS برابر است با 192.168.1.1
   • ITPRO-Cluster1 دارای آدرس IP به شکل 192.168.1.2 و آدرس DNS به شکل 192.168.1.1( برای کارت شبکه Cluster )
   • ITPRO-Cluster2 دارای آدرس IP به شکل 192.168.1.3 و آدرس DNS به شکل 192.168.1.1 ( برای کارت شبکه Cluster )
   • ITPRO-Cluster1 دارای آدرس IP به شکل 10.0.0.1 برای استفاده به عنوان Heartbeat ( بدون آدرس DNS و Gateway)
   • ITPRO-Cluster2 دارای آدرس IP به شکل 10.0.0.2 برای استفاده به عنوان Heartbeat ( بدون آدرس DNS و Gateway)

   طبیعی است که پیشنهاد می کنیم کارت شبکه های خود را به نامهای Cluster و Heartbeat تغییر نام بدهید تا شناخت آنها برای شما راحت باشد. سرورهای کلاستر را به عضویت دامین در بیاورید. آدرس های IP را به شکل عنوان شده روی کارت شبکه ها قرار دهید ، با توجه به اینکه قرار است MSSQL Server 2012 بر روی سرورها نصب شود پیشنهاد می کنیم که در بدو نصب سرورها .NET Framework 3.5 یا بالاتر به همراه Windows Installer را از قسمت Feature های ویندوز سرور 2012 نصب کنید ، اینکار سرعت کار ما را بالا خواهد برد.

   آماده سازی Virtual SAN Storage یا Shared Disk ها


   در ویندوز سرورهای قبلی برای ایجاد کردن کلاسترینگ و معرفی کردن Shared Storage ها کمی مشکل وجود داشت ، بعضا به خاطر وجود محدودیت هایی که در پارتیشن های MBR وجود داشت شما نمی توانستید پارتیشن هایی بزرگتر از 2 ترابایت ایجاد کنید اما در ویندوز سرور 2008 و با معرفی کردن GPT دیگر این محدویت ها وجود ندارد. شما با استفاده از GPT می توانید تا 16 اگزابایت برای هر پارتیشن ظرفیت در نظر بگیرید. نکته مهم در خصوص کلاسترینگ 2012 این است که دیگر از Directly Attached SCSI Storage ها یا همان DAS برای ایجاد کردن کلاسترینگ پشتیبانی نمی کند و شما باید برای ایجاد کردن Failover Clustering از SAS ، Fiber Channel و یا iSCSI استفاده کنید. برای مثال ما در این سناریو با توجه به اینکه یک SAN Storage واقعی نداریم با استفاده از یک نرم افزار شبیه ساز به نام Starwind SAN Simulator یک Shared Storage را شبیه سازی کرده ایم. قبلا در خصوص آموزش راه اندازی Virtual SAN با استفاده از این نرم افزار آموزش لازم را داده ایم اما در این سناریو با توجه به تصویر پایین بایستی تنظیمات LUN های شما انجام شود تا بصورت استاندارد فرآیند ها انجام شوند :

   • یک دیسک به عنوان دیسک quorum با ظرفیت حداقل یک گیگابایت ( پیشنهاد حداقلی مایکروسافت 512 مگابایت است)
   • یک دیسک به عنوان دیسک MSDTC با ظرفیت حداقل یک گیگابایت
   • یک دیسک به عنوان System Database های MSSQL Server با ظرفیت حداقل 5 گیگابایت
   • یک دیسک به عنوان User Database های MSSQL Server با ظرفیت حداقل 20 گیگابایت

   تنظیمات Shared Storage برای راه اندازی کلاسترینگ


   خوب همانطور که در تصویر بالا در نرم افزار Starwind SAN Simulator مشاهده می کنید ما چهار عدد دیسک ایجاد کرده ایم که بر اساس پیشنهادی که دادیم برای هر کدام از موارد خاص مطرح شده اند ، شما می توانید بعد از ایجاد کردن این دیسک ها که قبلا آموزش ساختن آنها را به شما داده ایم ، با استفاده از ابزاری به نام iSCSI Initiator به این دیسک ها متصل شوید که آموزش متصل شدن به این Virtual SAN را به شما در قسمت بعدی خواهیم داد ، تا اینجای کار شما باید بستر شبکه ها ، سرورها ، دامین و SAN Storage مجازی را پیکربندی کرده باشید ، توجه کنید در محیط واقعی شما باید یک SAN Storage فیزیکی ، دو عدد سرور سخت افزاری قوی یا مجازی قدرتمند ، دو عدد کابل شبکه برای هر سرور که به Cluster و Heartbeat متصل شده اند و ... را تهیه کنید ، هنوز وارد پیکربندی Failover Clustering و نصب MSSQL Server 2012 نشده ایم. تا اینجای کار اگر ابهامی دارید در ادامه مطرح کنید تا در مراحل بعدی به مشکلی برخورد نکنید. ITPRO باشید

   نویسنده : محمد نصیری
   منبع : جزیره بانک های اطلاعاتی وب سایت توسینسو
   هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
   برچسب ها
   ردیفعنوان
   1آموزش راه اندازی Failover Clustering برای MSSQL Server 2012 - قسمت اول
   2آموزش راه اندازی Failover Clustering برای MSSQL Server 2012 - قسمت دوم
   3آموزش راه اندازی Failover Clustering برای MSSQL Server 2012 - قسمت سوم
   4آموزش راه اندازی Failover Clustering برای MSSQL Server 2012 - قسمت چهارم
   دورهمجموعه کل دوره
   مطالب مرتبط

   در حال دریافت اطلاعات

   نظرات
   • ممنون محمد جان.
    خیلی آموزش عالی هست.
    فقط کاش میتونستی به جای Failover Clustering بحث AlwaysON رو مطرح می کردی.
    ایرادی که به Failover هست این هست که باید یک Storage به صورت Share باشه در صورتی که در AlwaysON به این شکل نیست و سرعت خیلی بالایی داره و در نسخه های جدید به شدت توصیه میشه که از این قابلیت استفاده بشه.
   • Step By Step .... همونطور که Failover Clustering و NLB هم دارن منقضی میشن اما ما باید اینارو بنویسیم تا به اونها برسیم ...
   • سلام دوستان
    من بعد از نصب و راه اندازي با مشكل زير روبرو شدم. لطفا" راهنمايي فرمائيد.

    cannot generate sspi context


   • این مشکل رو با قرار دادن عکس و جزئیات در تالار گفتمان مطرح کنید تا سریعتر جواب بگیرید با تشکر
   • سلام، ممنون از مقاله خوبتون
    من یه سوال داشتم،
    من در شبکه ای دو تا vcenter ویندوزی دارم که هر کدوم هم به یک MSSQL Enterprise متصل هستند. حالا می خوام قابلیت failover بین اونها داشته باشم. که اول vcenter 1 در مدار باشه به همراه DB 1 و اگر هر کدوم از اونها از کار افتادن vcenter 2 و DB 2 وارد مدار بشن. در واقع من vcenter ha نیاز دارم. آیا این روش جواب میده برای این سناریو یا خیر؟ اگر راهکار دیگه ای داره لطفاً راهنمایی کنید. ممنون
   • لطفا سئوالتون رو از گزینه سئوال بپرسید ارسال کنید سپاسگزارم
   • سلام به همه مهندسین عزیز itpro
    دوستان من یه سوال داشتم
    شما سرور گوگل رو در نظر بگیرید که چقدر بزرگه مهندسین گوگل این سرورها رو چطوری با همدیگه شبکه کردن که که مثلا دیتابیس اونها روی تمامی سیستم ها پخش شده اما به صورت یکپارچه به نظر میرسه آیا از همین کلاستر استفاده شده ؟
    سوال اصلی من اینه که چطوری میشه مثلا 4 عدد کامپیوتر رو با هم شبکه کرد و مثلا sql server رو نصب کرد و برای افزایش ظرفیت فضای ذخیره سازی از ظرفیت هارد دیسک دیگر کامپیوترها برای اون سرور اصلی که sql روی اون نصب هست استفاده کرد ؟
    آیا با همین کلاستر میشه پیاده سازی بشه
   • لطفا از گزینه سئوال بپرسید استفاده کنید سپاسگزاریم
   • ببخشید من نمیدونم این گزینه کجاست امکانش هست همینجا جواب سوالم رو بفرمایید
    ممنون
   • سلام یونیتی عزیز
    آیا امکانش هست که روی دوتا سرور فیزیکی مثلا HP Proliant از ESXi استفاده کنیم و داخل این ESXi از چندین سرور مثلا در سرور اول از 5 تا ویندوز 2012 و سرور دوم هم 5 تا سرور 2012 استفاده کنیم؟

   • بله شدنی هست اما خوب برای چه کاری دوست عزیز ؟
   • خوب ممکنه روی هر ماشین مجازی نرم افزار به خصوصی نصب باشه که میخائیم در صورت Faild شدن این ماشین مجازی در یکی از این سرورهای فیزیکی ماشین مجازی سرور فیزیکی مقابل ادامه دهنده کارش باشه.

   • و سوال بعدی اینکه آیا سرورهای فیزیکی بایستی مشخصات فیزیکی یکسانی داشته باشند مثلاً در Migration مجازی سازی تا جائی که اطلاع دارم توصیه میشه که هردو سرور از نظر فیزیکی یکسان باشه. مثلا هردو سرورها HP Proliant G9 با CPU، RAM و....

   • اگر VMotion دارید ترجیحا بله ... اگر FT دارید قطعا بله ...

   برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید